„Jak posiadać nie posiadając?” - nowe horyzonty druku fleksograficznego.
Jedna z tegorocznych konferencji branżowych, na której miałem zaszczyt być prelegentem, była areną dla dyskusji na temat innowacji w branży druku opakowań.
„Jak posiadać nie posiadając?” – to tytuł jednego ze slajdów, który stał się punktem wyjściowym dla mojej prezentacji. Wbrew tradycyjnemu podejściu, postanowiłem skoncentrować się na innowacyjnym rozwiązaniu, a nie tylko na ofercie produktowej, z czym spotykamy się najczęściej.
Skąd wziął się pomysł na tę prezentację? Podczas moich licznych rozmów z klientami, czerpię nie tylko wiedzę, ale również inspirację.
Każdy z moich rozmówców ma unikalną perspektywę na branżę i różne oczekiwania stawiane przez klientów. Jednak to, co powiedział mi jeden z doświadczonych drukarzy fleksograficznych, główny technolog w renomowanej firmie, wzbudziło moje zainteresowanie: „nawet najlepiej przygotowana praca przez najlepszego DTP-owca, bez technologii nic nie znaczy”. Ta wypowiedź skłoniła mnie do refleksji nad rolą technologii w przemyśle.
Kolejnym z problemów, który wielu moich rozmówców podnosiło, był brak wykwalifikowanej kadry. Nie brakuje sygnałów na niedobór pracowników na różnych szczeblach produkcji, od grafików po operatorów CTP.
W kontekście deficytu wykwalifikowanej kadry w branży druku wprowadzona w ostatnich latach przez firmę XSYS technologia Woodpecker może stanowić kluczowe rozwiązanie tego problemu. Woodpecker Sharp i Nano to rewolucyjne rozwiązanie, które nie tylko zmienia standardy produkcji form drukowych i podnosi jakość wydruków, ale również odciąża pracowników od standardowych, żmudnych prac manualnych. Systemy te pomagają przyśpieszyć oraz uniezależnić przebieg procesu od obecności operatora. Ponieważ przemysł 4.0 jest wszechobecny, zasadne jest aby inwestować w technologię w celu złagodzenia skutków kryzysu demograficznego i starzejącego się społeczeństwa.
Woodpecker Sharp i Nano to technologie, które zostały stworzone z myślą o precyzji i dokładności. Dzięki zastosowaniu mikrostruktur powierzchniowych możemy pozbyć się mostkowania punktów rastrowych oraz cieszyć się ze zwiększonej gęstości optycznej zadruku, czego wynikiem jest uzyskanie niezrównanego odwzorowania detali na formach drukowych. Ostry tekst, wyraźne linie, brak problemów z kodami kreskowymi to wszystko staje się możliwe dzięki technologii Woodpecker. Obecnie jest to mikrostruktura o najwyższej rozdzielczości, każdy pojedynczy piksel posiada swój mikro-kałamarz, uzyskujemy liniaturę mikrostruktury na poziomie 2000 lpi. Za pomocą lasera ThermoFlexX możemy sterować głębokością kałamarzy w zależności od zastosowania oraz parametrów na maszynie drukującej. Jest to nie tylko krok naprzód w dziedzinie jakości druku, ale także gwarancja, że każdy element na formie drukowej zostanie odwzorowany z najwyższą precyzją.
Mateusz Szymański
Inżynier Technologii Fleksograficznej w SCORPIO Sp. z o.o.