W dniu 22 listopada 2018 r. odszedł Andrzej J. Gosk

03 Grudzień 2018

                            (….) najbardziej kochamy tych ludzi, te sprawy i te rzeczy, od których bieg życia każe nam odchodzić – nieraz na zawsze (…..) -  Marek Hłasko

 

 

Z głębokim żalem informujemy, iż 22 listopada 2018 r. w wieku 74 lat odszedł Andrzej J. Gosk, pomysłodawca i założyciel firmy SCORPIO Sp. z o.o. Wyjątkowy człowiek z niesamowitą energią, kreatywnością i pionierskim duchem.

Andrzej J. Gosk związany był z drukarstwem od 1962 roku. Źródłem przygody z poligrafią stał się  łódzki „Poligrafik”, gdzie był słuchaczem a następnie wykładowcą. Dalsze doświadczenie w zawodzie nabywał nie tylko w Polsce, ale także w krajach Europy Zachodniej i USA. Umiejętności doskonalił podczas pracy na stanowiskach kierowniczych w drukarniach, pracował też w niemieckiej firmie produkującej wąsko wstęgowe maszyny fleksograficzne.

Istotny impuls do uruchomienia dzieła swojego życia - SCORPIO Sp. z o.o. - dały wcześniejsze poligraficzne inicjatywy biznesowe takie, jak polonijno-zagraniczna Drukarnia ETIPOL w Białymstoku i niemiecka firma handlowa SCANEX.

Pomysłodawca powstania w 1993 r. wydawnictwa Polski Drukarz i jego sztandarowego tytułu Świat Druku, które w tym roku obchodziły jubileusz 25-lecia.

W 1999 r. wspólnie z firmą BASF Drucksysteme GmbH założył spółkę BASF Poligrafia Polska - po raz pierwszy w swojej historii niemiecki koncern zdecydował się wówczas na utworzenie spółki z osobą fizyczną. Efektem tej wieloletniej partnerskiej współpracy było także powstanie w 2006 r. na Słowacji firmy SCORPIO Slovensko.

Oprócz inicjatyw biznesowych, Andrzej J. Gosk włączał się w organizowanie reprezentacji interesów przemysłu poligraficznego – w 1992 r. był aktywnym uczestnikiem grupy inicjującej powstanie Polskiej Izby Druku. W 1995 roku brał udział w zebraniu założycielskim Zrzeszenia Polskich Fleksografów, a także Fundacji Rozwoju Kadr Poligraficznych powołanej do życia w 1999 roku.

Od 1994 roku członek Klubu Rotary - stowarzyszenia przedsiębiorców i ludzi różnych zawodów z całego świata, przez wiele lat przewodniczył Komisji Polsko-Niemieckiej. Jako wieloletni członek Rady Naukowo-Przemysłowej, działającej przy Instytucie Papiernictwa i Poligrafii i osoba aktywnie wspierająca wyższe szkolnictwo poligraficzne, w maju 2007 roku został odznaczony tytułem ,,Zasłużony dla Politechniki Łódzkiej”. W 2010 r. za wkład w rozwój rodzimej branży poligraficznej otrzymał z rąk kanclerza Jacka Kuśmierczyka tytuł kawalera Bractwa Gutenberga. 

W ramach działalności charytatywnej wspierał finansowo lokalne stowarzyszenia działające na rzecz dzieci, Łódzkie Koło Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, wspomagał także własnych pracowników w potrzebie.

 

Zmarłego wspomina Barbara Stańczyk – wieloletni prezes zarządu SCORPIO Sp. z o.o.:

Poznaliśmy się w momencie powstawania firmy SCORPIO. W czasie tej blisko 30-letniej współpracy Andrzej dał się poznać jako silny człowiek z ogromnym potencjałem. Miał bardzo wyraziste poglądy i głośno o nich mówił. Ze swoim zamiłowaniem do perfekcji był bardzo wymagającym nie tylko od pracowników, ale przede wszystkim od siebie, do pracy przychodził na ogół jako pierwszy. Cierpliwość nigdy nie należała do jego cnót. Może czasem reagował zbyt żywiołowo, bardziej niż było to konieczne, ale później znowu było zgodnie, rzeczowo i na temat. Jego ciekawość życia i świata przenosiła się na pozostałych członków naszego zespołu.

 

Nastał taki czas, żeby otulić go ciepłymi myślami i najlepszymi wspomnieniami dobrych chwil. Niech naszym wspólnym wysiłkiem, to co zbudował pozostanie po nim na długie lata.

 

Zarząd oraz Pracownicy SCORPIO Sp. z o.o.